Alan adı, bir web sitesinin İnternet’teki adı yani adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı utibilisim.com dur. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir diyebiliriz.

Kısaca Alan Adı (Domain) nedir inceleyelim

Örneğin utibilisim.com alan adı adres barına yazıldığında tarayıcı bu alan adını önce IP adresine çevirir, daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip bilgisayara yönlendirir. Dolayısıyla web sitesinin ziyaret edilebilmesi için kullanıcıların IP adresini bilemeyecekleri göz önünde bulundurulmalı ve siteye daha kolay ve akılda kalıcı bir alan adı alınmalıdır. Alan adı almak için bir İnternet servis sağlayıcısına gidilebilir veya web hosting (barındırma) firmasından müşteri için bir alan adı kaydetmesi istenebilir. Alan adı hizmetimiz ile sizlere 10 yıldır destek vermeye devam ediyoruz.

Kısaca Alan Adı (Domain) nedir inceleyelim

Kısaca Alan Adı (Domain) nedir inceleyelim

Aslında alan adı satın aldığınız değil kiraladığınız bir hizmettir, bu yüzdendir ki en fazla 10 yıl olmak üzere alan adınızın süresini yenilemelisiniz, normal olarak en az bir yıl olarak kayıt edilen alan adları, 10 yıla kadar tescil edilebilir.

Genellikle Alan Adları;

com : Ticari kuruluşlar için
net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için
org : Dernekler, Organizasyonlar için
gov : Devlet kuruluşları için
edu : Eğitim kuruluşları için
mil : Askeri kuruluşlar için
ac : Akademik kuruluşlar (Bazı ülkelerde karşılığı .edu dur)

Kısaca bu şekilde belirterek kategoriye eklemediğimiz daha bir çok alan adı bulunmaktadır. Diğer alan adlarını öğrenmek, alan adı tescil etmek veya transfer etmek istiyoriseniz bize ulaşmanız yeterlidir.

Diğer Yazılar: