Boeing Kargo Taşımak İçin Drone Geliştirdi

Boeing Kargo Taşımak İçin Drone Geliştirdi

Boeing, 500 libre (Yaklaşık 227 kg) ağırlığa kadar taşıma kapasitesi olan prototip bir drone üretti. Boeing seri üretimitine başlanacak olan drone sayesinde klasik yük taşımacılığı konusunda yeni bir dönem açmayı hedefliyor.
Bu zamana kadar örneklerini gördüğümüz drone ile taşınabilen ürünler genellikle hafif, küçük telefon veya kamera gibi basit materyallerdi. Boeing’in yeni projesi sayesinde bir drone artık kargo aracı olarak kullanılabilecek. Uzunluğu 4,57 metre ve genişliği 5,49 metre olan bu aracın boyu ise yaklaşık 1,3 metre.
Boeing HorizonX mühendisleri tarafından geliştirilen bu kargo uçağı, 8 adet pervane kanadına sahip. Dikey kalkış ve iniş teknolojilerinin geliştirilmesi ve uygulanması 3 aylık çalışmanın sonucu. Proje için konuşan Boeing yetkililerinden Greg Hyslop bu projenin hava taşımacılığı alanında çığır açmak için çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi.
Asıl Hedef Gelecek
Kargo uçağının en üst hızı veya gidebileceği menzil henüz açıklanmadı ancak konuyu yakından takip eden yetkililere göre aslında bu bilgilerin açıklanmaması şaşırtıcı değil. Çünkü Boeing’in bu çalışmayla gelecekte çok daha büyük projelere zemin oluşturacak bir alan yaratmaya çalıştığı söyleniyor. Zaten Boeing HorizonX Başkan Yardımcısı Steve Nordlund yaptığı açıklamada “İnsansız hava sistemlerinin güvenli şekilde entegre edilmesi ve potansiyelinin tamamen anlaşılabilmesi için bu proje büyük önem taşıyor. Boeing uçuş sistemlerinin geleceğine yön verecek eşsiz bilgiye ve tekniğe ayrıca sistematik bir yaklaşıma sahip” cümlelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir