Çernobil Yenilenebilir Enerji Tesisine Dönüşüyor

Çernobil Yenilenebilir Enerji Tesisine Dönüşüyor

Çernobil denince herkesin ilk aklına gelen o malum kaza ve sonrasında büyük bir alana verdiği maddi manevi hasar. Ama artık bu ön yargıyı kırmak isteyen Ukrayna Hükümeti Çernobil şehrini devasa bir güneş enerjisi çiftliğine dönüştürme yolunda adımlar atmaya başladı.

Dünyanın en kötü nükleer felaketini yaşamış ve bir anlamda kaderine terk edilmiş Çernobil’i değerlendirmek için ilk adımlar 2016 senesinde atılmaya başlanmıştı. 2016’dan bu yana yapılan çalışmalarda 1 megavatlık bir güneş enerjisi santralinin desteklenebilmesi için bölgeye 3800 güneş paneli kuruldu. Alandaki toprak hala çok kirli olduğu için montaj işlemleri beton zemin üzerine yapıldı.
Orta Büyüklükteki Bir Köyün Elektrik İhtiyacını Karşılayacak

Projeyi yürüten şirket Solar Chernobyl bir Ukrayna-Almanya ortak girişimi. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre proje birkaç hafta içinde resmen faaliyet göstermeye başlayacak. Şirket adına konuşan Başkan Yevgen Varyagin ilk olarak 2.000 hane civarında, yani orta büyüklükte bir köyün ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip olduklarını söylüyor. Projenin nihai amacı şimdiki kapasitesinin 100 katını yakalamak. Ayrıca yerleştirilen paneller için yaklaşık $1,54 milyon harcandığı söyleniyor.
Çernobil’in İnsanlığa Maliyeti

Yapılan bazı araştırmalara göre Çernobil felaketi Avrupa’nın yüzde 75’inin kirlenmesine sebep oldu. Ortaya çıkan nükleer yayılma, olayın yaşandığı bölgenin 2.000 kilometrekarelik alanı kapsayan çevresine zarar verdi. Hatta bazı bilim adamları insanlığın 24.000 yıl boyunca bu bölgede sağlıklı bir şekilde yaşayamayacağını iddia ediyor. Güneş panellerinin kurulup işletilmesi ve bölgenin yeniden aktif hale getirilmesi için 2016 yılında alana yerleştirilen devasa bir reaktör bulunuyor. Bu reaktörün görevi bitkilerin gelişmesine engel olan radyasyonun azaltmak. Şu günlerde yapılan ölçümlere göre radyasyon düzeyi eskiye göre onda bir dolaylarına inmiş bulunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir