OpenGenus Quark- Çevrimdışı Çalışabilen Arama Motoru

Opengenus Quark Nasıl Çalışıyor?

Son yıllarda internette insanların en çok faydalandığı hizmetlerden biri kuşkusuz arama motorları. Google, Bing gibi büyük aram motorları insanların bilgiye erişimine olanak sağlıyor. Ancak bu erişim internet olmadan mümkün değildi. OpenGenus Kuruluşu’nun hayata geçireceği projeyle artık çevrimdışı aram yapmak mümkün hale gelecek.
Arama motorları internet kullanıcılarının hayatında büyük bir yer kaplıyor. Gerekli gereksiz, doğru yanlış her türlü bilgiye ulaşımı sağlayan arama motorları hemen hemen her yaş grubu insan tarafından kullanılıyor. OpenGenus yeni projesiyle arama motorları arasında bir ilke imza atarak çevrimdışı olarak çalışmayı hedefliyor. En büyük amaçları ise harcanan zamanı en aza indirerek bilgiye ulaşım ve öğrenme süresini daha verimli kullanmak.

OpenGenus Quark bir açık kodlu yazılım. Uygulamayı şu sıralar Chrome eklentisi olarak kullanmak mümkün. Açık kodlu yazılımın bir arama motoruna entegre edilmesindeki avantaj herkesin yani doğal olarak sizin de bu projeye aslında bir yerde katkıda bulunabiliyor olmanız. Yani veri tabanına siz de bilgi işleyebilir veya diğer kullanıcılar tarafından işlenen bilgilere katkı sağlayabilirsiniz. Kısacası insanlar tarafından oluşturulmuş büyük bir ansiklopediye erişim sağlayabiliyorsunuz ve Google, Bing gibi arama motorlarını sunduğu aslında sizin aradığınızla ilgisi olmayan reklam ve bağlantılardan kurtulmuş oluyorsunuz.
Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda da Google gizlilik konusunda suçlanmış bir takım haber alma teşkilatlarıyla iş birliğine gittiği yönünde iddialar ortaya atılmıştı. Çevrimdışı çalışan bir arama motorunun bu tip takip edilebilirlikleri ortadan kaldıracağı da projeyi ortaya atanlar açısından güçlü bir argüman.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir