Tamamen Güneş Enerjisi ile Çalışan Araba 2019’da Yollarda

Tamamen Güneş Enerjisi ile Çalışan Araba 2019’da Yollarda

Ortaya atıldığı günden beri güneş enerjisi ile çalışan arabaların gerçekleşeceğine inananlar kadar asla olmayacağına inananlar da var. Bu tartışmalar bir yana dursun, tamamen güneş enerjisi ile çalışması planlanan Lightyear One adlı otomobil çoktan ödülü aldı bile.

İklim Değişikliği ile mücadele alanında dağıtılan ödüllerden biri bu sene Lightyear One adlı otomobile gitti. Otomobil tamamen güneş enerjisini kullanarak kendi kendine şarj olabiliyor ve tam şarjdan sonra 400-800 km yol alabiliyor. Ancak bu projenin uygulanabilir olup olmadığı şimdiden tartışma yaratmaya başladı.

Tartışılan noktalardan bir tanesi geleneksel batarya modelleriyle ilgili. Arabalara uygulanacak olan donanımların bu bataryaları doldursa da yeterli hareket serbestliği tanımayacağı yönünde. Yani ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın, güneş enerjisinin bir arabayı kullanım için tercih edilecek düzeye eriştiremeyeceği düşünülüyor. Öte yandan beygir gücü araçlar için önemli bir kıstas. Güneş enerjisi ile çalışan araçların ulaşabileceği beygir gücünün sınırlı ve çok düşük düzeylerde olduğu da tartışılan konular arasında.

Tüm Enerjisini Güneşten Sağlıyor

Bugüne kadar geliştirilen alternatif enerji kaynaklarıyla çalışan araba modelleri, alternatif kaynakların yanı sıra klasik araç çalışma prensiplerini de barındırıyordu. Yani araçlar hareket gücünü yarısı alternatif kaynaklar, yarısı geleneksel kaynaklardan olmak üzere alıyordu (Hybrid modeller). Ancak ilk 10 modeli 2019’da piyasaya sürülmesi beklenen Lightyear One otomobiller tamamen güneş enerjisi işe çalışacak. Bugüne kadar yapılan denemelerde bu tip araçların zamanla performans düşüşü yaşadığını ve aralıklarla yarattığı problemler olduğunu gördük. Lightyear One projesinin geliştiricileri bu sorunların aşıldığını ve araçların sorunsuz bir şekilde kullanıma sunulacağını belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir