Yapay Zekâ Robotları Okuma Anlama Testinde İnsanları Geride Bıraktı

Alibaba ve Microsoft tarafından geliştirilen yapay zekâ robotları, okuma anlama testinde katılımcı insanlardan daha yüksek puan almayı başardı.

Stanford Üniversitesi tarafından hazırlanan okuma anlama testinde Alibaba’nın yapay zekâ robotu insanlardan yüksek performans göstererek bu alanda insan puanını geçen ilk yazılım oldu. Alibaba için Yapay zekâ programını geliştiren ekibin başında bulunan Luo Si, olayı büyük bir başarı olarak nitelendirdi. Ayrıca açıklamasında yapay zekanın geleceğine de değinen Luo Si, çok sayıda işçinin geliştirilen yazılımlar dolayısıyla işsiz kaldığını kabul etti.
Test içerikleri Wikipedia’dan

Stanford Üniversitesi’nin hazırladığı test Wikipedia makalelerine dayanıyor. İşleyiş basit olarak şu şekilde anlatılabilir: İnsan katılımcılar ve yapay zekâ robotu aynı makaleyi okuduktan sonra kendilerine makale hakkında birtakım sorular soruluyor ve bu soruları doğru cevaplamaları bekleniyor. Alibaba tarafından geliştirilen model 11 Ocak tarihinde yapılan testte 82,44 puan alarak 82.304 puan almayı başaran insan rakibini geride bıraktı. Ayrıca Microsoft tarafından geliştirilen ve ertesi gün aynı teste tabi tutulan bir diğer yapay zekâ robotu ise 82.650 puan almayı başardı.
“Yapay Zekâ Alanında İlerlememizin En Büyük Kanıtlarından Biri”

Microsoft adına konuşan Andrew Pickup, bu tür testlerin insanlığın yapay zekâ alanında ne kadar büyük aşama kaydettiğinin göstergesi olduğunu belirtti. Ayrıca yapay zekanın ancak insanlarla uyum içinde kullanıldığında gerçekten faydalı olacağının da altını çizdi. Yapay zekanın insanlığa sağladığı kolaylıklar sayesinde belki de ilerleyen nesillerin imalat işlerini hiç bilmeden yaşlanacakları noktasına da vurgu yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir